Jdi na obsah Jdi na menu
 


Menstruační vložky ekologicky a levně

Dámy, přemýšlely jste někdy nad tím, kolik odpadu ročně vyprodukujete jen proto, že menstruujete?

A přitom v dnešní době existuje několik možností, jak množství takto vyrobeného odpadu zmenšit!

Např. použít místo jednorázových, často z plastu vyrobených vložek, pratelné látkové (návod najdete na stránkách Instututu Veronica - viz odkazy). Pratelné látkové se dají koupit přes internet, kde si můžete vybrat z více typů, variant i značek.

Na trhu jsou také vložky a tampóny vyrobené z biobavlny, nebělené chlorem a asi z 90% rozložitelné (pátrejte po značkách Natracare či Jessica Nature z dm).

Další možností je použití menstruačního kalíšku, vyrobeného z lékařského silikonu. Zavádí se do pochvy a po několika hodinách se vytáhne, krev z něj vylije, kalíšek vymyje a zavede zpátky. Názory na jeho používání jsou rozpoluplné - viz internetové diskuze na toto téma. Nicméně při jeho pořizovací ceně kolem 400  - 700 Kč a dnešních cenách hygienických potřeb je velmi ekonomický (výrobce uvádí životnost až 10-15 let).

Sama jsem si nedávno pořídila kalíšek Yukki (399 Kč) a zatím žádné výraznější problémy. Jen to zavádění a vyjímání chce trochu cviku, ale to se poddá. Každopádně údržba je pohodová a nic neproteče, neprosvítá...zkuste taky!

Poměrně málo známou možností je používání mořské houby jako přírodního tamponu. Osobně se mi ale tento způsob moc nezamlouvá, protože houba je velmi nasákavá a při nevhodném skladování může plesnivět, aniž je to na ní vidět.

Další možností je pak zastavení menstruace (často jen tzv. menstruace ze spádu při používání hormonální antikoncepce) nepřetržitým braním antikoncepčních pilulek. Na tomto místě je nutno říct, že dnešní moderní hormonální přípravky jsou pro ženy zcela bezpečné, nicméně jejich masovým používáním se do vod dostávají cizorodé látky s hormonálními účinky, které vážně poškozují zdraví ryb a ostatních živočichů žijících ve vodě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hormonální přípravky

(Ingrid, 3. 6. 2010 8:02)

Proboha jak můžete v článku napsat takovou kravinu.Syntetické hormony a úmyslné zastavování menstruačního cyklu je VŽDY nebezpečné.Je to velmi drastický zásah do ženského organismu a to často už ve velmi mladém věku,následky jsou patrné někdy velice rychle,jindy s časovým odstupem,ale vždycky je tady poměrně velké riziko.