Šnečku, šnečku...(chov achatin)
Chov achatin
Druh Achatina reticulata dorůstá délky ulity asi
Achatiny se živí rostlinnou potravou – milují pampelišky, kedlubnové listí, listy ředkviček, salát, okurku, nastrouhanou mrkev nebo jablko. Nedáváme citrusové plody a rajčata (odvápňují ulitu). Pro zpestření můžeme občas podat i jogurt nebo třeba navlhčený syrovátkový prášek. Někteří šneci si pochutnají i na drcených piškotech. Potravu umisťujeme nejlépe do kameninové misky, aby se neznečistila a nenavlhla od substrátu. Nezbytným doplňkem je sépiová kost (pravá, cena 15 -25 Kč dle velikosti) pro růst kvalitní ulity a tvorbu vajíček apod.
Terárium je třeba rosit, stačí navečer, popřípadě u mladých jedinců i ráno. Substrát udržujeme vždy mírně vlhký, na nedostečnou vlhkost šneci reagují sníženou aktivitou a mladí jedinci možno i úhynem. Světlo šneci nepotřebují, stačí jim rozptýlené světlo. Není vhodné chovat šneky v místě, kam svítí slunce. Afričtí šneci jsou aktivní celý rok, pokud se zavíčkují, nebo jsou zahrabáni v substrátu (mimo mláďat – ta se zahrábávají ráda), je něco špatně.
Po dosažení pohlavní zralosti občas u šneků pozorujeme povytažený pohlavní orgán (umístěn vpravo za hlavou) a kopulaci. Nedospělí jedinci mohou produkovat i vajíčka – bývá jich jen několik, jsou měkká a menší než pozdější oplozená vajíčka. A. reticulati dospívají ve věku kolem 6 měsíců, moji jedinci až cca v 1 roce. Vajíček ve snůšce bývá několik set, krátce poté se šneci mohou znovu pářit a vajíčka naklade druhý jedinec (jedná se o hermafrodity).